Nauka medycyny nigdy nie była tak produktywna i zabawna! Na kongresie Digital Health LIVE, odbywającym się w Dubaju, zaprezentowano innowacyjny, wirtualny stół do nauki anatomii zwany Anatomage. Urządzenie udowadnia, że nauka i nowoczesna technologia fantastycznie się uzupełniają, rozwijając nowe metody uczenia się i doskonalenia.

Stół prezentowany podczas kongresu jest jedną z najbardziej zaawansowanych wizualizacji anatomicznych służących edukacji przyszłych lekarzy. Urządzenie obecnie kosztuje 100 tysięcy dolarów i jest przeznaczone dla studentów medycyny. To innowacyjne podejście jest zupełnie nowatorskie i do tej pory żadne rozwiązanie nie dorównuje Anatomage. Stół anatomiczny jest idealnym uzupełnieniem zajęć prowadzonych w prosektorium.

Lekcja anatomii na tablecie?
Wirtualny stół przedstawia precyzyjnie dokładny obraz ciała ludzkiego naturalnej wielkości. Studenci medycyny będą mogli uczyć się na podstawie wyjątkowo realistycznej wizualizacji 3D wnętrza ciała człowieka. I pomyśleć, że to technologia ekranu dotykowego znana z telefonów komórkowych i tabletów, została tutaj rozwinięta w taki sposób, aby stworzyć jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń dydaktycznych. Ekran stołu posiada wymiary 206×56 cm a jego wysoka rozdzielczość gwarantuje wyjątkowo jasny obraz – możne spokojnie pracować przy świetle dziennym. Za pomocą palca studenci będą mogli skrupulatnie wnikać w tajemnice anatomii, dzięki optycznym czujnikom dotykowym. Do zaprojektowania urządzenia wykorzystano oprogramowanie skonstruowane na bazie platformy Invivo5. Wypracowano więc oryginalną technikę, która tworzy wysokiej jakości przestrzeń wirtualną w trzech wymiarach, poprzez łączenie obróbki siatki 3D i obrazów, renderowanie pojemnościowe. Obudowa stołu zapewni mu wysoką wytrzymałość, a przymocowane kółka pozwolą łatwo przemieszczać się urządzeniu po salach uniwersytetu.                     

Dr. Technologia
Stół umożliwia dogłębne poznanie budowy człowieka. Używając palca, specjalnych przycisków i suwaków wolno wirtualne ciało powiększyć, aby zanalizować dokładnie organy; obrócić, aby każdy student uważnie przyjrzał się zagadnieniu z właściwej perspektywy; zdejmować koleje warstwy skóry, mięśni i narządów, aby utrwalić gruntownie wiedzę zdobytą w książkach i na wkładach. Możliwość uwidocznienia dowolnych przekrojów pozwoli studentom poznać dokładnie budowę i rozkład poszczególnych narządów. Grafika jest wyjątkowo realistyczna, także wartości dydaktyczne nie podlegają wątpliwość, żaden plastikowy model nie może równać się z predyspozycjami i efektywnością Anatomage. Praca na tak zaawansowanym stole przypomina zajęcia anatomii prawidłowej człowieka, kiedy należy identyfikować i nazwać po łacinie poszczególne narządy zaznaczone na szkielecie, jednak elektroniczne znaczniki są o wiele atrakcyjniejsze dla młodych studentów, dla których nowoczesna technologia jest codziennością. Możliwości wirtualnego stołu anatomicznego pozwalają na o wiele bardziej produktywną pracę, ponieważ urządzenie posiada własną bibliotekę z obrazami właściwych chorób i dolegliwości, dlatego na bieżąco można omówić problem o wiele szerzej i dokładniej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *