Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda centrum zarządzania kryzysowego? Wiedza większości z nas dotycząca wyposażenia takich ośrodków bazuje na filmach sensacyjnych, ale to ma nie wiele wspólnego z prawdą. Dowiedz się, jak to wygląda w rzeczywistości.

Tego typu miejsca wymagają profesjonalnego i niezawodnego systemu komputerowego, który będzie uwzględniał wiele zmiennych i umożliwiał sprawne opanowanie każdej ewentualnej katastrofy. Kiedy zagrożone jest ludzkie zdrowie czy nawet życie, komputer nie może się zwyczajnie zawiesić. Sytuacja, w której monitor pokaże nam niebieski obraz jest niedopuszczalna, bowiem wtedy żaden super bohater, jak to często bywa w filmach, nie przyjdzie nam z pomocą. W realnym życiu musimy polegać na wiedzy i doświadczeniu specjalistów oraz na bezawaryjnym sprzęcie.

Jaki sprzęt powinien znaleźć się centrum zarządzania kryzysowego?

Sprzęt przeznaczony do wykorzystania w centrum zarządzania kryzysowego to między innymi wielomonitorowe, dotykowe ściany video, które umożliwiają błyskawiczną reakcję na zaistniałe niebezpieczeństwo oraz pozwalają na współpracę różnych specjalistów wielu dziedzin. Technologia multi-touch zapewnia na jednej powierzchni wizyjnej pracę dla kilka osób jednocześnie. Tego rodzaju system usprawnia wymianę informacji oraz wybór najbardziej optymalnych rozwiązań opanowania kryzysu. Takie systemy instalowane są przede wszystkim w instytucjach rządowych i wojskowych, ale można je spotkać także u zarządców i właścicieli dużych obiektów, tj. na przykład zapory wodne.

Liczy się praktyka

W centrach zarządzania kryzysowego oprócz niezawodnego sprzętu ważne jest  szczegółowe praktyczne przeszkolenie pracowników. W celu dokładnego przeprowadzania szkoleń takie miejsca wyposażone są w różnego typu symulatory oraz trenażery. Dzięki temu przeszkolenie zarówno pilotów, jak i innych specjalistów, od których umiejętności zależy ludzkie życie jest niezwykle precyzyjne. Pamiętajmy, że w przypadku zawodów zwiazanych z zarządzaniem kryzysowym wiedza książkowa nie wystarczy i obowiązkowa jest przede wszystkim praktyka. Za pomocą nowoczesnych technologii oraz odpowiednich aplikacji na monitorze dotykowym można bardzo szczegółowo odwzorować funkcjonowanie dowolnych urządzeń, np. kokpitu samolotu. Szkolący się specjalista, który pracuje wykorzystując tego typu urządzenie, może w niezwykle realistyczny, a przy tym bezpieczny sposób przetestować swoją wiedzę teoretyczną i nauczyć się sprawnego wykonywania rzeczywistych zadań w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *